Nowe nabytki Muzeum Farmacji

Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego w Łodzi przy pl. Wolności 2 wzbogaciło się w ostatnim czasie o kilka bardzo ciekawych eksponatów.

Pierwszym z nich jest termofor z blachy miedzianej pochodzący z I poł. XX w. W okresie przedwojennym popularną metodą łagodzenia dolegliwości związanych z bólem reumatycznym bądź innymi bólami kończyn było stosowanie termoforów na rozgrzaną wodę. Często   też termoforami dogrzewano pościel, co również wpływało korzystnie na łagodzenie stanów bólowych i zwiększało komfort podczas snu.   W lipcu br. do muzeum przybyła łodzianka Pani Mieczysława Tontała, która przekazała nam do zbiorów opisywany termofor, który użytkowany był jeszcze przez jej mamę przed wojną. Do termoforu mama Pani Mieczysławy wykonała ręcznie na szydełku wdzięcznie wyglądającą osłonkę, w której eksponat jest prezentowany.

 

 

Drugim nowym nabytkiem muzeum jest zabytkowy inhalator parowy z przełomu XIX i XX w. - dar Pana Jana Zytka z Łodzi. Na uwagę zasługuje stan zachowania tego przyrządu oraz jego pełne wyposażenie. Inhalatory parowe zasilane naftą służyły powszechnie przeszło sto lat temu do leczenia infekcji, stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Do wydobywającej się pary wodnej w celu zwiększenia efektywności zabiegu dodawano często olejki eteryczne. Z czasem zbiorniczki na naftę, która podgrzewała wodę zastąpiono grzałkami elektrycznymi.

 

 

 

Trzecim eksponatem jest maszyna sumująca z lat 20-tych XX w., wyprodukowana między 1925 a 1926 r. przez firmę Burroughs Adding Machine Company. Jest to przenośna maszyna służąca do wykonywania obliczeń, między innymi wartości przygotowywanych leków recepturowych w dawnych aptekach. William Seward Burroughs był amerykańskim wynalazcą, który jako pierwszy skonstruował sumator zapisujący wyniki obliczeń. Pracując jako urzędnik bankowy uznał że wiele błędów w księgach bankowych udałoby się uniknąć gdyby zastosować specjalną maszynę. W 1886 r. założył firmę American Arithmometer Company i w 1888 r. rozpoczął produkcję swojego wynalazku. Najpierw siedziba firmy znajdowała się w St. Louis, a w 1904 roku przeniesiono ją do Detroit. W 1895 r. pierwsze maszyny zaczęto wytwarzać w Europie (Nottingham, Anglia).       W 1905 r. firma zmieniła nazwę na cześć swojego założyciela na Burroughs Adding Machine Company.       Po wojnie w latach 50-tych firma rozpoczęła produkcję komputerów dla banków. We wrześniu 1986 r., Burroughs Corporation połączyła się ze Sperry Corporation, tworząc Unisys Corporation. Eksponat do zbiorów muzealnych przekazała Pani mgr Maria Oziemska – kierownik apteki szpitala im. M. Pirogowa w Łodzi przy ul. Wólczańskiej 191/195.

 

Jak dotąd w naszych zbiorach nie było tego rodzaju sprzętów. Wszystkie zabytki są w doskonałej kondycji technicznej, ubogacając nasze zbiory muzealne stanowią wspaniałą pamiątkę minionych czasów i pokazują przemiany technologiczne, które nastąpiły na przestrzeni wielu dziesięcioleci. Wszystkim darczyńcom składamy serdeczne podziękowania za przekazane zabytki.

Jakub Kossowski, dyrektor Muzeum Farmacji

 

 

Lista aktualności