I Kongres Farmaceutyczno-Ekonomiczny PGF

Zakres zmian w zasadach refundacji leków spowodował konieczność podjęcia szeregu decyzji biznesowych przez wszystkich uczestników rynku produkcji i dystrybucji leków w Polsce. Analiza pierwszych miesięcy działania ustawy refundacyjnej oraz jej konsekwencji dla aptekarzy była głównym tematem zorganizowanego przez PGF Hurt I Kongresu Farmaceutyczno-Ekonomicznego.

Początek roku, oprócz dramatycznego spadku sprzedaży aptecznej, zapamiętamy na długo jako czas roztrząsania szeregu wątpliwości dotyczących zwłaszcza relacji biznesowych hurtowni leków z aptekami oraz zagadnień reklamy. W drugim weekendzie marca Polska Grupa Farmaceutyczna Hurt sp. z o.o. gościła ponad 700 aptekarzy z całego kraju na obradach I Kongresu Farmaceutyczno-Ekonomicznego PGF. W dyskusji wystąpili renomowani eksperci zajmujący się rynkiem farmaceutycznym.

Wśród prelegentów, którzy podzielili się swoją wiedzą oraz opiniami, byli: Irena Rej, Prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”, Michał Pilkiewicz, Prezes IMS Polska oraz Piotr Kula, Prezes Pharma Expert. Aspekty prawne związane z ustawą refundacyjną przedstawili mec. Michał Czarnuch z Kancelarii Prawnej Domański, Zakrzewski, Palinka oraz mec. Paulina Kieszkowska-Knapik reprezentująca Kancelarię Baker & McKenzie. O adaptacji do nowej ustawy opowiadała również Wiceprezes DOZ SA, Ewa Wasiak. Gościem specjalnym Kongresu był prof. Dariusz Rosati, poseł, ekonomista, przewodniczący Sejmowej Komisji Finansów Publicznych, który omówił aktualny stan kryzysu w strefie euro i ocenił jego wpływ na kondycję gospodarczą Polski.

Stoimy wszyscy w obliczu konieczności zmiany strategii. Wszyscy obserwujemy istotne obniżenie się sprzedaży leków w styczniu i lutym, następujące po gwałtownej zwyżce pod koniec ubiegłego roku. Miło mi poinformować Państwa, że PGF Hurt może się poszczycić znikomym spadkiem sprzedaży, co pokazuje, że przyjęta przez nas  strategia wzmacnia naszą pozycję jako dystrybutora leków. Stąd też z pełnym przekonaniem twierdzę, że PGF Hurt oferuje Państwu solidne wsparcie w trudnych czasach. Mimo zmniejszonej marży hurtowej gwarantujemy serwis na tym samym, co wcześniej, poziomie – stwierdziła mgr farm. Aleksandra Paczkowska, prezes PGF Hurt sp. z o.o., podczas inauguracji obrad.  
PGF Hurt, jako spółka specjalizująca się w sprzedaży hurtowej do aptek, kontynuuje ponad dwudziestoletnią działalność hurtowni leków – dawnej spółki akcyjnej PGF przekształconej w Pelion Healthcare Group. Formalnie spółka powstała w październiku 2011 roku w ramach restrukturyzacji Pelion Healthcare Group. PGF Hurt Sp. z o.o., jako centrum decyzyjne, odpowiada za kontakty z  producentami i zaopatrzenie 13 spółek lokalnych, które są bezpośrednimi dostawcami leków do aptek. Ich rozmieszenie na terenie całego kraju pozwala utrzymać silną pozycję na wszystkich rynkach lokalnych. Jesteśmy tak blisko aptek, jak to tylko możliwe

Misją PGF Hurt Sp. z o.o. jest podążanie za nieustannie zmieniającym się rynkiem, zachowując standardy współpracy z producentami oraz klientami na najwyższym poziomie. Jest to możliwe dzięki przyjęciu strategii polegającej na centralizacji strategii handlowej poprzez prowadzenie wspólnej polityki zakupowej, cenowej, handlowej, windykacyjnej i jakości.
Podczas drugiego dnia Kongresu, równolegle do programu merytorycznego, odbyły się targi farmaceutyczne. Wzięło w nich udział ponad 100 wystawców. Gościom zaproponowano także szkolenia na punkty edukacyjne. Uczestnicy cyklu wykładów „Hormonalna terapia zastępcza i andropauza”, prowadzonych przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. farm. Barbarę Filipek, prof. dr. hab. n. med. Marka Stępniewskiego i dr. hab. Jacka Sapę, zdobyli aż 15 punktów „twardych”.

Sponsorami głównymi przedsięwzięcia były firmy Teva i Sanofi. Patronat nad Kongresem objęła Izba Gospodarcza „Farmacja Polska” a partnerami  były  eMedicines.pl oraz efarmtargi.pl.
Pełna relacja z I Kongresu Farmaceutyczno-Ekonomicznego PGF jest dostępna na stronie www.bez-recepty.pgf.com.pl.

Tomasz Osadowski

Lista aktualności