Dobra logistyka gwarancją dostępności leków

DOBRA LOGISTYKA GWARANCJĄ DOSTĘPNOŚCI LEKÓW 

 

Warszawa 04.05.2016 – Profesjonalny serwis logistyczny to fundament zapewniający nie tylko sprawną dystrybucję produktów do aptek, ale przede wszystkim dostępność leków dla pacjentów. „Efektywny system pozwala skrócić czas oczekiwania na leki do minimum” – mówi Marcin Majchrzak, wiceprezes Polskiej Grupy Farmaceutycznej.

Ostatnie badania Harvard Business Review* pokazały, że o atrakcyjności apteki przesądza w główniej mierze dostępność leków. Współcześni zabiegani pacjenci bardzo cenią sobie komfort zakupu „tu i teraz”, podczas jednej wizyty w aptece. PGF zdaje sobie sprawę, że dostępność lekarstw jest najważniejsza, dlatego nie tylko posiada najszerszą ofertę 29 000 leków i produktów medycznych, ale przede wszystkim doradza farmaceutom jak dopasować asortyment apteki, aby jak najlepiej zaspokajać potrzeby polskich pacjentów.

 „Dla naszych partnerów jesteśmy wiarygodnym dostawcą i usługodawcą. Samo dostarczanie produktów to za mało, obserwujemy zmieniający się rynek, ponieważ dziś apteka musi walczyć o klienta, nieustannie poszerzamy zakres działań wspierających aptekarzy” – podkreśla wiceprezes PGF.

Na polskim rynku farmaceutycznym jest ponad 29 tysięcy produktów, jednak większość aptek może pomieścić w swoim magazynie najwyżej 8 tysięcy pozycji. Niezwykle istotna jest wiedza pozwalająca na trafne oszacowanie popytu i właściwy wybór produktów. PGF udostępnia partnerom wsparcie w postaci skutecznych narzędzi i wiedzy eksperckiej, w tym takie innowacyjne aplikacje jak zarządzanie kategorią czy optymalizacja magazynu. To rozwiązania pozwalające na realizację oczekiwań pacjentów, gwarantujące aptekom odpowiednie budowanie oferty (dobór produktów i ilości poszczególnych pozycji).

Skuteczny serwis logistyczny PGF opiera się na sprawnej dystrybucji oraz zautomatyzowanym systemie, który samodzielnie weryfikuje i dzieli zamówienia w zależności od tego z jakiego magazynu mają być realizowane. Zamówienia złożone przez farmaceutów trafiają do automatycznego pakowania, dzięki czemu skompletowanie przesyłki zajmuje zaledwie kilka minut. Wiele pozycji wymaga jednak odpowiednich warunków przechowywania i takie produkty dokładane są osobno. Wydajny system to ważne ogniwo w systemie logistycznym.

PGF posiada łącznie 14 magazynów: centralny – realizujący duże zamówienia pakietowe – zlokalizowany w Łodzi oraz 13 regionalnych w całej Polsce. Dysponuje powierzchnią magazynową wynoszącą 70 tys. m2 i flotą liczącą kilkaset pojazdów. Dzięki temu większość potrzebnych leków jest dostępnych „od ręki” i niezwłocznie dostarczanych do aptek.

„Gdy farmaceuta nie ma potrzebnego leku na stanie, najważniejsza jest szybka reakcja. Mamy bardzo sprawny system realizacji zamówień i tak umiejscowione centra logistyczne, żeby czas oczekiwania na lek był jak najkrótszy. Wszystkie nasze magazyny położone są nie dalej niż w promieniu 120 kilometrów od aptek” – wyjaśnia Marcin Majchrzak.

Obecnie większość aptek funkcjonuje w systemie 2 dostaw dziennie – w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych. Dzięki doskonałej logistyce oraz dobrze zorganizowanej flocie transportowej PGF dociera do aptek w całej Polsce, realizując ponad 20 tysięcy zamówień dziennie. Zautomatyzowany system dystrybucji gwarantuje terminową realizację, nie przekraczającą 24 godzin. Odpowiednie zaopatrzenie i szybkie działanie to dwa główne czynniki rzutujące na sprawną obsługę aptek.

PGF przestrzega również zasad Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej, czyli ściśle określonych norm dotyczących przechowywania i transportu leków. W trosce o pacjentów Polska Grupa Farmaceutyczna wdrożyła dodatkowo specjalny system kontroli dla leków „wrażliwych”, wymagających zimnego łańcucha dostaw. Są one bardzo precyzyjnie monitorowane na każdym etapie: od momentu przyjęcia zamówienia, do dostarczenia do apteki. 

„Profesjonalny serwis logistyczny to nie tylko przewożenie towarów z punktu A do punktu B, to także zapewnienie dostępności leków. I to jest najważniejsze, co możemy zaoferować klientom” – podsumowuje wiceprezes Majchrzak.


Polska Grupa Farmaceutyczna to nowoczesna, profesjonalnie zarządzana firma, zajmującą się dystrybucją leków oraz świadczeniem usług dla aptekarzy i producentów farmaceutycznych. Firma działa od 1990 roku, zarządza działalnością spółek regionalnych i posiada około 20-procentowy udział w krajowym rynku dystrybucji farmaceutyków. PGF oferuje najwyższą jakość, nieustannie wdraża innowacyjne rozwiązania, jest wiarygodnym i niezawodnym partnerem biznesowym. Długofalowa strategia rozwoju jest oparta na dostosowaniu oferty do oczekiwań partnerów, z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb. Podstawą logistyki PGF jest 13 centralnie zarządzanych magazynów, w których znajduje się aż 29 tys. pozycji dostępnych na polskim rynku leków i produktów medycznych.


Dalszych informacji udziela:

Elżbieta Mindak

Dynamics PR

tel. 502 416 065

e-mail: ela.mindak@dynamicspr.pl

Lista aktualności